noterion.co.il

ההבדלים בין יפוי כוח נוטריוני ליפוי כוח רגיל


יפוי כוח נוטריוני הוא בעל השלכות משפטיות וכלכליות משמעותיות, ולכן לפני ביצוע היפוי, חשוב לקבל ייעוץ משפטי ולא לבצע החלטות חשובות מסוג זה באופן עצמאי

במדינת ישראל ישנם סוגים שונים של ייפויי כוח, כאשר יפוי כוח נוטריוני הוא כאמור בעל המשקל הרב ביותר. בשורות הבאות ננסה להבין מהן המשמעויות של עריכת יפוי כוח נוטריוני ובמה הוא נבדל, אם בכלל, מיפוי כוח רגיל.

מה זה יפוי כוח רגיל

עוד לפני שנעסוק בהגדרת המושג 'יפוי כוח נוטריוני', חשוב שנבין מהו יפוי כוח רגיל. הגדרה זו תעזור לנו להמחיש את ההבדלים בין ייפויי הכוח השונים. יפוי כוח רגיל אינו מחייב את שני הצדדים לפנות לעורך דין
נוטריון לצורך עריכתו שכן מדובר בהרשאה מאוד ספציפית, שקיימות בה הגבלות לגבי תוקפה ולגבי רוחבה.

יפוי כוח רגיל הנוגע לענייני מקרקעין לדוגמא, מעניק למיופה הכוח הרשאות לעסוק בנושאים שקשורים למקרקעין בלבד, יפוי כוח רגיל הנוגע לענייני מכר של טובין, יהיה רלוונטי לנושא זה בלבד- וכן הלאה. יפוי מסוג זה יהיה תקף עד שמייפה הכוח יחליט לבטלו או לחילופין עד מותו של מייפה הכוח.

מה זה יפוי כוח נוטריוני
יפוי כוח

עכשיו כשהבנו מהו יפוי כוח רגיל, אפשר לעמוד על ההבדלים בינו לבין יפוי כוח נוטריוני. ההבדל המהותי ביותר קשור בעובדה כי יפוי כוח נוטריוני נחתם בנוכחות עורך דין נוטריון.

במקרה זה מתבצע תהליך של אימות חתימה, שבמהלכו נדרש הנוטריון לאשר כי האדם שנמצא מולו הוא אותו אדם שפרטיו מופיעים על גבי הסכם יפוי הכוח. מדובר בפרוצדורה קצרה מאוד, שאורכת כמה דקות ספורות בלבד ועולה בממוצע כ-150-300 ש"ח. בנוסף, תפקידו של נויטרון הוא לוודא את כשירותו המשפטית של מיופה הכוח ולוודא שהוא הגיע לחתום על היפוי מרצונו החופשי ולא מתוך לחץ או סחיטה.

מתי נזדקק ליפוי כוח נוטריוני


יפוי כוח נוטריוני נועד למנוע מקרים של הונאות וזיופים. אין צורך בעריכת יפוי מסוג זה בעסקאות מכר של טובין למשל אלא בעיקר בעסקאות מקרקעין כמו לקיחת משכנתא, רכישה מקבלן או במקרים של נסיעה לחו"ל.

במקרה הראשון, הבנק הוא זה שיחייב את לקוחותיו לערוך
יפוי כוח נוטריוני, היות ומדובר בעסקה משמעותית מאוד. במקרים אלה מדובר ביפוי כוח בלתי חוזר, דהיינו בהחלטה בלתי הפיכה שלא ניתן לבטל, להבדיל מיפוי כוח רגיל. למעשה, יפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר תקף גם לאחר פטירתו של מייפה הכוח. כאשר מעוניינים לערוך יפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר, יש לציין זאת במפורש בכותרת המסמך. כמו כן, גם במקרים של סחר בכלי רכב ידרש יפוי כוח נוטריוני, להבדיל מסגירת עסקאות אחרות שבהן אין צורך ביפוי כוח מסוג זה גם אם הלקוח אינו יכול להיות נוכח, וזאת בכדי למנוע מקרים שאדם ינסה לבצע סחר ברכב שאינו רשום על שמו.

מה זה חוק השליחות

חוק השליחות נועד להסדיר את העקרונות של יפוי הכוח. חוק השליחות מגדיר כי כל פעולה שעושה מיופה הכוח בשמו של מייפה הכוח היא שליחות למעט מקרים שקשורים בהודאה באשמה על רקע פלילי. החוק מגדיר כי מיופה הכוח שנדרש לבצע שליחות מוכרח לנהוג בנאמנות ולפי הוראותיו של מייפה הכוח ללא חריגות.

קיים חוק נוטריונים המגדיר מיהו נוטריון. לא כל עורך דין נחשב לנוטריון אלא נוטריונים הם עורכי דין שעבדו במקצוע עשור לפחות וקיבלו רישיון מיוחד להפוך לנוטריונים. יפוי כוח נוטריוני הוא אחד מסמכויותיו של הנוטריון

 24/08/2011    המאמר עודכן בתאריך 25/01/2017    noterion.co.il
פורום נוטריונים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר noterion.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קטגוריות פופולאריות
תוכן מומלץ
Copyright © 2019 noterion.co.il כל הזכויות שמורות
אתר נוטריונים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום נוטריונים
מחפשים נוטוריון באזורכם? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם נוטריונים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!